Trinket

Ze zdumieniem przyglądam się nowinkom technologicznym, jakie oferuje współczesny świat, a szczególną uwagę skierowałem na użycie elektroniki w tekstyliach. Możliwe, że jest tak dlatego , że nigdy od czasów dzieciństwa nie miałem styczności z ozdobami w tej dziedzinie. Buty to były buty. Dobrze było, jak uszyte zostały ze skóry, miały język i sznurówki i to było wszystko. Koszulka czy bluza były raczej w jednym kolorze, a już szczytem marzeń było zdobycie bluzy czy czapeczki z daszkiem z napisem swojej ulubionej drużyny koszykarskiej, czy ulubionego muzyka. No ale minęło parę lat, a tu znowu coś innego. Jakieś kabelki, jakieś diody i powstałe w związku z tym nowe możliwości.

Oprócz tych ozdób opisanych wcześniej, zwróciłem uwagę na urządzenie zwane po angielsku trinketem.

Słowo „trinket” nie ma swojego dosłownego odpowiednika w języku polskim. W przybliżeniu oznacza ono błyskotkę, świecidełko oraz pokrewne im synonimy.

Przyrząd ten można zakupić w dwóch wersjach: z napięciem 3,3 V, oraz 5 V. Obydwa moduły pracują tak samo, a różnice między nimi sprowadzają się do napięcia, wprowadzeń logicznych, oraz maksymalnej częstotliwości taktowania. Wersja 3,3 V-owa działa z częstotliwością 8 MHz, zaś 5 V-owa także z 16 MHz.

Przykładowe urządzenie to składa się z następujących części:

 •  mikrokontroler AVR Attiny85 (pamięć flash (jej część często zajmuje booloader), pamięć SRAM, EEPROM ,taktowanie – wewnętrzny oscylator 8 MHz z możliwością 16 MHz dla wersji 5V);
 •  bootloader USB z możliwością programowania za pomocą AVRdude lub poprzez środowisko Arduino IDE;
 •  złącze microUSB do programowania;
 •  zamontowane regulatory napięcia 5 V i 3,3 V o wydajności prądowej 150 mA;
 •  dioda zielona od zasilania;
 •  dioda czerwona przeznaczona dla użytkownika, podłączona do pinu 1;
 •  5 pinów cyfrowych wejścia/wyjścia, w tym:  2 dzielone z interfejsem USB, 1 analogowe wejście, 2 kanały PWM,  interfejs I2C i SPI;
 •  4 otwory montażowe;

Można je programować poprzez środowisko Arduino, jednak ze względu na swój niewielki rozmiar, posiada pewna ograniczenia. Zaliczyć można do nich zarówno trudną współpracę z systemem Linux (dobrze działa przy Windows oraz Mac OS), oraz brak współpracy portu szeregowego, przez co nie będzie działał wbudowany w środowisko Arduino szeregowy monitor. Komputery wyposażone w USB 3.0 mogą mieć problem z rozpoznaniem bootloadera Trinket. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie zewnętrznego huba 2.0.

Programując trinketa, możemy ustalić częstotliwość migania diod RGB, kolejność migania ustawić głośność brzęczyka, cykl wydawania przez niego dźwięku itp.

Zakupując trinket będziemy mieli pewność, że działanie naszych ozdóbek będzie całkowicie pod naszą kontrolą, że to my będziemy decydować o tym, co jak ma działać, pod warunkiem, że to odpowiednio zaprogramujemy.

-Mariusz Drozdowski-

 

Odpowiedź na Trinket

 • Neonek

  Konkretny opis!

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *